Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Sprzęt / Maszyny
  • Młyny,kruszarki

opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2010-12-27 11:18
Odsłony - 3928
GOŚĆ
Jak naliczyć opłatę z procesów technologicznych w galwanizerni, prowadzącej - cynkowanie, niklowanie, chromowanie, miedziowanie, mosiądzowanie, fosforowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2010-12-28 08:04:50
Jak w przypadku każdego innego procesu - pomnożyć ładunki substancji wprowadzanych do powietrza przez stawkę określoną w rozporządzeniu opłatowym ;-)

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2010-12-28 08:39:52
GOŚĆ
A jakie związki mają być brane pod uwagę? Czy to należy brać z kart charakt. produktów? Nie ma jeszcze pozwolenia emisyjnego.....

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2010-12-28 10:13:25
Z galwanizerniami jest problem... Roztwory stosowane w procesach to zwykle kwasy, zasady, sole - generalnie nielotne... Podczas procesu (reakcji na powierzchni elektrod) uwalniają sie rzeczywiście gazowe substancje, jednak ustalenie wielkości emisji jest trudne, bo często są to ab(ad)sorbowane w roztworze. Najczęściej występują więc emisje aerozoli, ale też w nowych technologiach wykorzytuje się "łapacze" cząstek aerozoli.
Nie chcę zabierać tu głosu bo nie specjalizuję się w galwanizerniach, chociaż procesy galwanizerskie jako tako znam (z racji wykształcenia chemicznego). Uważam jednak, że większość tego procesów, szczegónie w malych zakładach, można pominąć w rozważaniach dotyczących emisji do powietrza. Jedynie te procesy gdzie rzeczywiście jest ewidentny unos i zorganizowana emisja substancji z listy należałoby rozważać przy przygotowywaniu wniosku o wydanie pozwolenia "emisyjnego". Najlepiej znajdź dobrego speca "od" galwanizerni, który nie przepisze jakiegoś opracownia sprzed 30 lat, tylko przeanalizuje Twój przypadek. A może jakiś pomiar wystarczy, zeby stwierdzić, że nie ma lub jest śladowa emisja? Tylko trzeba ustalić co mierzyć ;-)

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2011-01-07 12:39:12
GOŚĆ
Czy przy obliczaniu emisji z galwanizacji - do opłat za korzystanie ze środowiska bierzemy pod uwagę powierzchnie wanien?, a także czy z kart karakterystyki związków używanych w procesie galwanizacji możliwe jest uzyskanie ilości lzo?

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2011-01-07 13:11:18
Gościu - nie jest potrzebna informacja odnośnie powierzchni wanien. Z tego co wiem to z gawlanizerni będzie przede wszystkim emisja metali ciężkich, mogą dojść jeszcze kwasy ... ale skąd tam LZO?Chyba że zamiast odłtuszczania alkalicznego w procesie przygotowania powierzchni używacie jakiegoś rozpuszczalnika ;-) Nic nie napisałeś/aś jak wygląda proces ...

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2011-01-07 13:45:48
roger - nie strasz tymi metalami ciężkimi ;-) A czemu nie powierzchnia wanien? Dlaczego ja wcześniej mówiłęm żeby nie szukać speców przepisujących opracowania sprzed 30 lat? Ano z prostej przyczyny, że ówczesne badania i wskaźniki (mówimy także o ówczesnych technologiach) ustalane były w przeliczeniu na powierzchnię "lustra" cieczy, czyli powierzchnię wanny. I widać w narodzie coś z tego zostało ;-) Tylko czy można ówczesne badania odnosić do dzisiejszych technologii, gdzie całkiem to inaczej wygląda? Zmieniło się od tamtego czasu bardzo wiele...

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2011-01-07 16:05:18
GOŚĆ
Do odtłuszczania - używa się - kebosol.

Re: opłaty za emisję z procesów galwanizacji

Wysłany - 2011-01-07 19:10:11
Gościu... Super by było, gdybyś dodał "u nas się używa" ;-) Odtłuszcza się metodami fizycznymi, chemiczmymi - środkami kwaśnymi, alkaliami, odtłuszcza się elektrochemicznie... Wszystko zależy od procesu. No i nie ma tak, ze jest jeden środek na rynku tylko - sam znam kilkadziesiąt jakich używają w różnych firmach gdzie mają większe lub mniejsze galwanizernie ;-)

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 8 z 8

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy