Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Zanieczyszczenia, odpady
  • Inne odpady

dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2010-08-25 14:43
Odsłony - 19922
GOŚĆ
witam,
mam dygestorium do zgłoszenia, ale najpierw trzeba policzyć emisję. Jak tego dokonać?
pod dygestorium sporządza się mieszaninę metanolu i formamidu (2:1). Mieszanina jest przygotowywana mniej więcej co 2 tygodnie przez 5 minut i zamykana w szczelnej butelce. roczne zużycie metanolu w laboratorium wynosi 4 litry. Jak policzyć emisję metanolu? będą to b. małe ilości, ale trzeba to zrobić.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2010-08-25 17:43:02
To rzeczywiście łatwe nie jest...
Jeśli organ nie chce przyjąć zgłoszenia (formalnie wniesie sprzeciw), w którym opisane są wszelkie procesy i czynności wykonywane w laboratorium (dygestorium), przy czym zużycie jest minimalne i raczej emisja w ściekach jest niż do powietrza, to trzeba dyskutować.
Jeśli dyskusja nic nie daje - trzeba policzyć i wykazać bezsens żądań organu.
Miałem taki przypadek. Żeby bez sensu nie wymieniać pism (szkoda, ze MŚ słabo reaguje na podobne zapytania i prośby o zajęcie stanowiska) policzyłem emisję w ten sposób, że ustaliłem jak często jest otwierana butelka z odczynnikiem, jakie ilości odczynnika jednorazowo są pobierane i jaką "pustą" przestrzeń butelki zajmują pary odczynnika po każdej takiej operacji. Założyłem, że cała ilość pary nasyconej znad powierzchni cieczy jest za każdym razem emitowana...
Z dziką satysfakcją urzędniczka mi wygarnęła, ze jednak można, mimo, że piojęcia nie miała co tam właściwie było policzone i dlaczego ;-) No można wszystko... Tylko po cholerę?

Re: dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2010-08-26 14:10:57
GOŚĆ
kiedyś mi się obiło o uszy zastosowanie równań termodynamicznych, m. in. równanie Antoine’a.
obliczała się chyba wielkości emisji dla pary nasyconej oparów w powietrzu, wyrażone jako kg/m3. wskaźnik (kg/m3) przemnożyć przez zużycie metanolu (m3/h)???

Re: dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2010-08-26 18:15:58
Reguła, o której mówisz pozwala wyznaczyć prężność pary nasyconej substancji czy mieszaniny w określonej temperaturze (powyżej temp. topnienia a poniżej temp. wrzenia). Tylko po co komplikować sobie życie dodatkowymi obliczeniami (rzeczywiście prężność pary jest konieczna do ustalenia stężenia nasycenia), kiedy te dane są dostępne bez liczenia?
kg/m3 to jak sądzę właśnie stężenie nasycenia, ale nie wiem na pewno, bo widzę, że błądzisz po omacku o chaos jest w Twoim poście ;-)
Nie, nie policzę tego za Ciebie. Podałem tylko jak ja sobie poradziłem z urzędniczką żądającą podania emisji. Podałem jej, mimo, że realizacja pomysu na policzenie tej emisji nie odzwierciedla w żadnym razie emisji faktycznej ;-) W większości przypadków wystarcza, ze podaję ilości "magazynowanych" w dygestorium substancji i ich zużycie. Chyba, ze ma miejsce np. mycie "czegoś" i rozpuszczalnik odparowuje w całości - wtedy to proste jest.

Re: dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2010-08-26 23:24:46
GOŚĆ
dziękuję za opinię i swój punkt widzenia. w poprzednim poście zakomunikowałem, że kiedyś coś mi się o uszy obiło, dokładnie już nie pamiętam zastosowania, ale doczytam, człowiek uczy się całe życie. W żadnym wypadku nie chce żebyś coś liczył za mnie. Pozdrawiam :).

Re: dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2014-11-19 20:49:13
GOŚĆ
Czas leci, może później się to zmieniło. Ale wydaje mi się , iż dygestorium nie wymaga zgłoszenia - jest o tym mowa w przepisach, dość konkretnie.

Re: dygestorium - zgłoszenie

Wysłany - 2014-11-20 09:56:52
Gościu z 2014-11-19 20:49:13...
Dyskusja dotyczyła stanu prawnego obowiązującego w 2010 roku - to po pierwsze.
Po drugie - dygestoria wymagają zgłoszenia ciągle. Zwolnione są tylko te wykorzystywane do celów laboratoryjnych chyba? Nie chce mi się sprawdzać, ale raczej mam rację - dość konkretnie przepisy o tym mówią ;-)

Wysłany - 2020-12-15 07:43:40
GOŚĆ
Ponawiam pytanie. Skoro dygestoria wykorzystywane do celów laboratoryjnych na potrzeby przeprowadzenia analiz w zakładzie, wg. ustawy nie podlegają pod zgłoszenie, to w takim razie kiedy podlegają? W jakim przypadku?

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 7 z 7

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy